Yılmaz Tunç Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne seslendi: İsrail’e artık dava açılmalı

AA

İsrail 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi vurmaya devam ediyor…

Gazze’yi açık hava hapishanesine çeviren ve tamamen kuşatan İsrail, ateşkes çağrılarına kulak tıkayarak binlerce masumu katlediyor..

Uluslararası Adalet Divanı’nda Gazze’de soykırım suçu işlemekle yargılanan İsrail’le ilgili Yılmaz Tunç’tan bir açıklama geldi.

Bakan Tunç, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han’ın Filistin’de işlenen insanlık suçları karşısında soruşturmayı tamamlayarak davayı açmamasının, Gazze’deki dramın giderek artmasına, çocuk katliamının devamına neden olduğunu belirtti.

“Davanın gecikmesi İsrail’i cesaretlendiriyor”

Davanın gecikmesinin, İsrailli saldırganları cesaretlendirdiğini, uluslararası hukuka olan güveni ortadan kaldırdığını, UCM’yi etkisizleştirdiğini aktaran Tunç, “15 bini çocuk 37 bin sivilin öldürüldüğü, 77 bin masum insanın yaralandığı, milyonlarca insanın açlık ve susuzluğa maruz bırakıldığı, hastanelerin, ibadethanelerin, okulların, mülteci kamplarının bombalandığı saldırılarda harekete geçilmeyecekse ne zaman geçilecektir.” değerlendirmesini yaptı.

“Artık tahammül kalmamıştır, suçlular adalet önünde hesap versin”

Tüm suç delilleri ortadayken davayı açmamakta direnmenin, katliama sessiz kalmak, işlenen suça ortak olmak anlamına geleceğini belirten Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

Artık tahammül kalmamıştır, insanlık vicdanı dünyanın her yerinde, üniversitelere, sokaklara, meydanlara taşmaktadır. Çocukların katlini önlemek UCM’nin elindedir, soykırım suçunu önlemek UCM’nin varlık sebebidir, UCM bunun için kurulmuştur, bu yetkisi vardır. Suçlular da bellidir, acilen soruşturma açılmalı, tedbir kararları alınmalı, suçluların tutuklanması sağlanmalıdır.

Bir gün bile gecikmek, yüzlerce çocuğun hayattan koparılması demektir. UCM Başsavcısı Kerim Han, beklemeniz için hiçbir neden yok, dünya hukuk tarihine kara bir leke olarak değil insan haklarını ve adaleti savunan biri olarak geçmek istiyorsanız bir dakika bile beklememeniz gerekir. Lütfen çocuklar öldürülmesin. Suçlular adalet önünde hesap versin.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x